Хундесхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хундесхаген
Поглед кон Хундесхаген
Поглед кон Хундесхаген
Грб на Хундесхаген
Хундесхаген is located in Германија
Хундесхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Линденберг/Ајхсфелд
Градоначалник Јирген Функе
Основни податоци
Површина 13,38 км2
Надм. височина 271 м
Население 1.255  (31 декември 2006)
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036071
Портал www.lindenberg-eichsfeld.de
Местоположба на Хундесхаген во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°26′5″N 10°16′44″E / 51.43472° СГШ; 10.27889° ИГД / 51.43472; 10.27889Координати: 51°26′5″N 10°16′44″E / 51.43472° СГШ; 10.27889° ИГД / 51.43472; 10.27889

Хундесхаген (германски: Hundeshagen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]