Прејди на содржината

Ефелдер (Ајхсфелд)

Координати: 51°14′21″N 10°14′48″E / 51.23917° СГШ; 10.24667° ИГД / 51.23917; 10.24667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ефелдер
Црквата во Ефелдер
Црквата во Ефелдер
Црквата во Ефелдер
Грб на Ефелдер
Ефелдер (Ајхсфелд) во рамките на Германија
Ефелдер (Ајхсфелд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Вестервалд-Оберајхсфелд
Градоначалник Ханс-Вернер Ланге
Основни податоци
Површина 10,92 км2
Надм. височина 470 м
Население 1.189 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37359
Повик. бр. 036075
Портал www.westerwald-obereichsfeld.de
Местоположба на Ефелдер во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°14′21″N 10°14′48″E / 51.23917° СГШ; 10.24667° ИГД / 51.23917; 10.24667

Ефелдер (германски: Effelder) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)