Гајследен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гајследен
Поглед кон Гајследен
Поглед кон Гајследен
Поглед кон Гајследен
Грб на Гајследен
Гајследен во рамките на Германија
Гајследен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Лајнетал
Градоначалник Марион Франт (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,58 км2
Надм. височина 320 м
Население 971 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036084
Портал www.vg-leinetal.de
Местоположба на Гајследен во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°21′3″N 10°11′45″E / 51.35083° СГШ; 10.19583° ИГД / 51.35083; 10.19583Координати: 51°21′3″N 10°11′45″E / 51.35083° СГШ; 10.19583° ИГД / 51.35083; 10.19583

Гајследен (германски: Geisleden) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)