Гернроде (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гернроде
Црквата во Гернроде
Црквата во Гернроде
Црквата во Гернроде
Грб на Гернроде
Гернроде (Тирингија) во рамките на Германија
Гернроде (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелд-Виперауе
Градоначалник Герхард Хелрунг (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,34 км2
Надм. височина 250−300 м
Население 1.464 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 199 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036076
Портал www.eichsfeld-wipperaue.de
Местоположба на Гернроде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°23′41″N 10°24′10″E / 51.39472° СГШ; 10.40278° ИГД / 51.39472; 10.40278Координати: 51°23′41″N 10°24′10″E / 51.39472° СГШ; 10.40278° ИГД / 51.39472; 10.40278

Гернроде (германски: Gernrode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)