Ајхструт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајхструт
Ајхструт
Ајхструт
Ајхструт is located in Германија
Ајхструт
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Мануела Албрехт
Основни податоци
Површина 1,34 км2
Надм. височина 345 м
Население 86 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036087
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Ајхструт во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°18′18″N 10°4′54″E / 51.30500° СГШ; 10.08167° ИГД / 51.30500; 10.08167Координати: 51°18′18″N 10°4′54″E / 51.30500° СГШ; 10.08167° ИГД / 51.30500; 10.08167

Ајхструт (германски: Eichstruth) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)