Фолкероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фолкероде
Поглед кон Фолкероде
Поглед кон Фолкероде
Грб на Фолкероде
Фолкероде is located in Германија
Фолкероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Вилхелм Валдман (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,88 км2
Надм. височина 330 м
Население 241 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Фолкероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°15′29″N 10°4′37″E / 51.25806° СГШ; 10.07694° ИГД / 51.25806; 10.07694Координати: 51°15′29″N 10°4′37″E / 51.25806° СГШ; 10.07694° ИГД / 51.25806; 10.07694

Фолкероде (германски: Volkerode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)