Глазехаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глазехаузен
Црквата во Глазехаузен
Црквата во Глазехаузен
Црквата во Глазехаузен
Глазехаузен во рамките на Германија
Глазехаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Лајнетал
Градоначалник Гертруд Кунце
Основни податоци
Површина 2,61 км2
Надм. височина 290 м
Население 159 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036085
Портал www.vg-leinetal.de
Местоположба на Глазехаузен во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°26′28″N 10°9′10″E / 51.44111° СГШ; 10.15278° ИГД / 51.44111; 10.15278Координати: 51°26′28″N 10°9′10″E / 51.44111° СГШ; 10.15278° ИГД / 51.44111; 10.15278

Глазехаузен (германски: Glasehausen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)