Нојштат (Ајхсфелд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојштат
Место во Ам Омберг
Нојштат
Нојштат
Грб на Нојштат
Нојштат (Ајхсфелд) is located in Германија
Нојштат (Ајхсфелд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Ам Омберг
Основни податоци
Површина 3,59 км2
Надм. височина 282−320 м
Население 722  (31 декември 2009)
 - Густина 201 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036077
Портал www.vg-eichsfeld-suedharz.de
Координати 51°28′3″N 10°27′52″E / 51.46750° СГШ; 10.46444° ИГД / 51.46750; 10.46444Координати: 51°28′3″N 10°27′52″E / 51.46750° СГШ; 10.46444° ИГД / 51.46750; 10.46444

Нојштат (германски: Neustadt) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2010 е дел од општината Ам Омберг.