Бишофероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бишофероде
Место во Ам Омберг
Црквата во Бишофероде
Црквата во Бишофероде
Грб на Бишофероде
Бишофероде is located in Германија
Бишофероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Ам Омберг
Основни податоци
Површина 12,21 км2
Надм. височина 295 м
Население 1.913  (31 декември 2009)
 - Густина 157 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036077
Портал www.bischofferode.de
Координати 51°29′48″N 10°26′35″E / 51.49667° СГШ; 10.44306° ИГД / 51.49667; 10.44306Координати: 51°29′48″N 10°26′35″E / 51.49667° СГШ; 10.44306° ИГД / 51.49667; 10.44306

Бишофероде (германски: Bischofferode) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2010 е дел од општината Ам Омберг. Бишофероде се состои од следниве единици: Бишофероде, Хауреден и населбата „Томас Минцер“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]