Гросбодунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросбодунген
Место во Ам Омберг
Црква во Гросбодунген
Црква во Гросбодунген
Гросбодунген во рамките на Германија
Гросбодунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Ам Омберг
Основни податоци
Површина 15,54 км2
Надм. височина 270 м
Население 1.402  (31 декември 2009)
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036077
Портал www.vg-eichsfeld-suedharz.de
Координати 51°28′N 10°30′E / 51.467° СГШ; 10.500° ИГД / 51.467; 10.500Координати: 51°28′N 10°30′E / 51.467° СГШ; 10.500° ИГД / 51.467; 10.500

Гросбодунген (германски: Großbodungen) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2010 е дел од општината Ам Омберг.