Штајнроде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајнроде
Место во Зоненштајн
Штајнроде is located in Германија
Штајнроде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Зоненштајн
Основни податоци
Површина 10,31 км2
Надм. височина 215−367 м
Население 524  (31 декември 2010)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036077
Портал www.vg-eichsfeld-suedharz.de
Координати 51°30′6″N 10°29′34″E / 51.50167° N; 10.49278° E / 51.50167; 10.49278Координати: 51°30′6″N 10°29′34″E / 51.50167° N; 10.49278° E / 51.50167; 10.49278

Штајнроде (германски: Steinrode) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зоненштајн.