Холунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холунген
Место во Зоненштајн
Грб на Холунген
Холунген is located in Германија
Холунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Зоненштајн
Основни податоци
Површина 6,79 км2
Надм. височина 350 м
Население 891  (31 декември 2010)
 - Густина 131 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036077
Портал www.vg-eichsfeld-suedharz.de
Координати 51°29′27″N 10°23′36″E / 51.49083° N; 10.39333° E / 51.49083; 10.39333Координати: 51°29′27″N 10°23′36″E / 51.49083° N; 10.39333° E / 51.49083; 10.39333

Холунген (германски: Holungen) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зоненштајн.