Прејди на содржината

Зилкероде

Координати: 51°34′7″N 10°24′1″E / 51.56861° СГШ; 10.40028° ИГД / 51.56861; 10.40028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зилкероде
Место во Зоненштајн
Црквата во Зилкероде
Црквата во Зилкероде
Црквата во Зилкероде
Грб на Зилкероде
Зилкероде во рамките на Германија
Зилкероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Зоненштајн
Основни податоци
Површина 10,96 км2
Надм. височина 190−323 м
Население 423  (31 декември 2010)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036072
Портал www.silkerode.de
Координати 51°34′7″N 10°24′1″E / 51.56861° СГШ; 10.40028° ИГД / 51.56861; 10.40028

Зилкероде (германски: Silkerode) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зоненштајн.