Јиценбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јиценбах
Место во Зоненштајн
JuetzenbachZentrum.jpg
Грб на Јиценбах
Јиценбах is located in Германија
Јиценбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Зоненштајн
Основни податоци
Површина 8,67 км2
Надм. височина 211−244 м
Население 544  (31 декември 2010)
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036072
Портал www.vg-eichsfeld-suedharz.de
Координати 51°31′28″N 10°22′42″E / 51.52444° СГШ; 10.37833° ИГД / 51.52444; 10.37833Координати: 51°31′28″N 10°22′42″E / 51.52444° СГШ; 10.37833° ИГД / 51.52444; 10.37833

Јиценбах (германски: Jützenbach) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зоненштајн.