Цвинге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цвинге
Место во Зоненштајн
Грб на Цвинге
Цвинге is located in Германија
Цвинге
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Зоненштајн
Основни податоци
Површина 5,17 км2
Надм. височина 180-210 м
Население 415  (31 декември 2010)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036072
Портал www.vg-eichsfeld-suedharz.de
Координати 51°31′28″N 10°22′42″E / 51.52444° N; 10.37833° E / 51.52444; 10.37833Координати: 51°31′28″N 10°22′42″E / 51.52444° N; 10.37833° E / 51.52444; 10.37833

Цвинге (германски: Zwinge) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зоненштајн.