Прејди на содржината

Штекај

Координати: 51°32′2″N 10°30′10″E / 51.53389° СГШ; 10.50278° ИГД / 51.53389; 10.50278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штекај
Место во Зоненштајн
Поглед кон Штекај
Поглед кон Штекај
Поглед кон Штекај
Грб на Штекај
Штекај во рамките на Германија
Штекај
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Зоненштајн
Основни податоци
Површина 7,77 км2
Надм. височина 226−245 м
Население 420  (31 декември 2010)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036072
Портал www.vg-eichsfeld-suedharz.de
Координати 51°32′2″N 10°30′10″E / 51.53389° СГШ; 10.50278° ИГД / 51.53389; 10.50278

Штекај (германски: Stöckey) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зоненштајн.