Прејди на содржината

Бокелнхаген

Координати: 51°33′50″N 10°25′18″E / 51.56389° СГШ; 10.42167° ИГД / 51.56389; 10.42167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бокелнхаген
Место во Зоненштајн
Црквата во Бокелнхаген
Црквата во Бокелнхаген
Црквата во Бокелнхаген
Грб на Бокелнхаген
Бокелнхаген во рамките на Германија
Бокелнхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Зоненштајн
Основни податоци
Површина 18,65 км2
Надм. височина 205−268 м
Население 410  (31 декември 2010)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036072
Портал www.bockelnhagen.de
Координати 51°33′50″N 10°25′18″E / 51.56389° СГШ; 10.42167° ИГД / 51.56389; 10.42167

Бокелнхаген (германски: Bockelnhagen) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зоненштајн.

Општината се состои од два дела Бокелнхаген и Вајлроде. Бокелнхаген е едно од неколкуте села во округот Ајхсфелд кои не биле дел од историската област Ајхсфелд.