Прејди на содржината

Блајхероде

Координати: 51°25′0″N 10°34′0″E / 51.41667° СГШ; 10.56667° ИГД / 51.41667; 10.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блајхероде

Bleicherode

Главната улица во Блајхероде
Главната улица во Блајхероде
Главната улица во Блајхероде
Грб на Блајхероде
Блајхероде во рамките на Германија
Блајхероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Франк Роштек (ДХС)
Основни податоци
Површина 108,2 км2
Надм. височина 237 м
Население 10.244 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99752
Повик. бр. 036338
Портал www.bleicherode.de
Местоположба на градот Блајхероде во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°25′0″N 10°34′0″E / 51.41667° СГШ; 10.56667° ИГД / 51.41667; 10.56667

Блајхероде (германски: Bleicherode) — мал град во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Випер, 17 километри југозападно од окружниот град Нордхаузен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа помеѓу масивите Харц и Хајнлајте и е опкружен од ридовите Блајхередер. Низ самиот град тече Блајхе, притока на Боде.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Покрај самото градско јадро на Блајхероде, во градското подрачје влегуваат и местата: Блидунген, Еленде, Ецелсроде, Фридрикстал, Грацунген, Хајнроде, Хинштајн, Киндероде, Клајнбодунген, Кенигстал, Краја, Мителдорф, Мербах, Нора, Обердорф, Обергебра, Пустлебен, Вернроде, Випердорф, Волерслебен и Волкрамсхаузен.

Припојувања[уреди | уреди извор]

На 22 јануари 1994 година кон градот била припоена Еленде, додека на 1 декември 2007 година, поранешната општина Обергебра.[2] На 1 јануари 2019 година кон градот биле припоени општините Ецелсроде, Фридрикстал, Хајнроде, Клајнбодунген, Краја, Нора, Випердорф и Волкрамсхаузен кон новиот град Блајхероде.[3] Сите овие општини претходно припаѓале на распуштената општинска заедница Хајнлајте.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Бројот на членови во градскиот совет на Блајхероде по новоосновањето на самиот град бил зголемен од 21 на 34 лица. На изборите одржани на 26 мај 2019 година биле избрани следниве членови:

Партија / Листа Места
CDU 10
Левица 5
WG-H/W 4
AfD 4
SPD 4
FDP 3
FFW-FW 2
F-CDU 1
RWK 1

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначаланикот Франк Роштек (CDU) бил повторно избран на општинските избори во 2019 година.[4]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Блајхероде е збратимен со следниве градови:

Познати личности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik
  3. Thüringer Gesetz- und Verordnungsblatt Nr. 14/2018 S. 795 ff., aufgerufen am 26. Januar 2019
  4. „Kommunalwahl 2019/Bürgermeisterwahlen“. mdr.de. Посетено на 2019-05-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]