Хелдрунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хелдрунген
Грб на Хелдрунген
Хелдрунген is located in Германија
Хелдрунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Ан дер Шмике
Градски единици 2
Градоначалник Норберт Енке (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,29 км2
Надм. височина 128 м
Население 2.139 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06577
Повик. бр. 034673
Местоположба на градот Хелдрунген во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°18′5″N 11°13′0″E / 51.30139° N; 11.21667° E / 51.30139; 11.21667Координати: 51°18′5″N 11°13′0″E / 51.30139° N; 11.21667° E / 51.30139; 11.21667

Хелдрунген (германски: Heldrungen) — град во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Околни реки се Унштрут и Випер.

Местото е забележително по тоа што има тврдина со два шанца, четири Вобанови градобрани и пет рондели (кружни топовски кули). Во средината е сместен ренесансен замок, изграден во периодот од 1512 до 1518 г. Денес зданието служи како младински хостел.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Тренд на населението[уреди | уреди извор]

Тренд на населението na Хелдрунген (31 декември):

Извор: Општинска заедница Ан дер Шмике

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]