Тирингенхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирингенхаузен
Место во Ебелебен
Селската црква „Св. Петар“ во селото
Селската црква „Св. Петар“ во селото
Тирингенхаузен is located in Германија
Тирингенхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Ебелебен
Основни податоци
Површина 3,8 км2
Надм. височина 220 м
Население 108  (31 декември 2018)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99713
Повик. бр. 036370
Координати 51°16′0″N 10°48′0″E / 51.26667° СГШ; 10.80000° ИГД / 51.26667; 10.80000Координати: 51°16′0″N 10°48′0″E / 51.26667° СГШ; 10.80000° ИГД / 51.26667; 10.80000

Тирингенхаузен (германски: Thüringenhausen) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Ебелебен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Тирингенхаузен се наоѓа на околу 220 метри надморска височина, на еден ракав од реката Хелбе.

Местото не се граничи непосредно со градот Ебелебен, поради што претставува негова ексклава.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]