Ихштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ихштет
Место во Бад Франкенхаузен
Селската црква во Ихштет
Селската црква во Ихштет
Ихштет is located in Германија
Ихштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Бад Франкенхаузен
Основни податоци
Површина 9,7 км2
Надм. височина 145 м
Население 578  (31 декември 2017)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 0 34 66
Координати 51°23′5″N 11°12′5″E / 51.38472° СГШ; 11.20139° ИГД / 51.38472; 11.20139Координати: 51°23′5″N 11°12′5″E / 51.38472° СГШ; 11.20139° ИГД / 51.38472; 11.20139

Ихштет (германски: Ichstedt) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Бад Франкенхаузен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на источниот дел од Природниот парк Кифхојзер. Северно од селото се наоѓа покраинската граница со Саксонија-Анхалт. Ихштет се наоѓа 13 километри јужно од градот Зангерхаузен, 9 километри источно од Бад Франкенхаузен и 7 километри западно од Артерн.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]