Хемлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хемлебен
Место во Ан дер Шмике
Поглед на местото
Поглед на местото
Хемлебен is located in Германија
Хемлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Ан дер Шмике
Основни податоци
Површина 7,33 км2
Надм. височина 165 м
Население 225  (31 декември 2017)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06577
Повик. бр. 034673
Координати 51°15′21″N 11°13′28″E / 51.25583° N; 11.22444° E / 51.25583; 11.22444Координати: 51°15′21″N 11°13′28″E / 51.25583° N; 11.22444° E / 51.25583; 11.22444

Хемлебен (германски: Hemleben) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Ан дер Шмике.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хемлебен се наоѓа на североисточниот раб од Тирингискиот Басен и јужно од ридскиот масив Шмике.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]