Бретлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бретлебен
Место во Ан дер Шмике
Поглед на местото
Поглед на местото
Бретлебен is located in Германија
Бретлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Ан дер Шмике
Основни податоци
Површина 8,69 км2
Надм. височина 128 м
Население 530  (31 декември 2017)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 034673
Портал www.bretleben.de
Координати 51°20′0″N 11°14′0″E / 51.33333° СГШ; 11.23333° ИГД / 51.33333; 11.23333Координати: 51°20′0″N 11°14′0″E / 51.33333° СГШ; 11.23333° ИГД / 51.33333; 11.23333

Бретлебен (германски: Bretleben) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Ан дер Шмике.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на десниот брег на реката Унштрут, помеѓу градовите Хелдрунген и Артерн. Низ општината поминува железницата помеѓу Ерфурт и Зангерхаузен, која води и до Бад Франкенхаузен и Зондерсхаузен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]