Горслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горслебен
Место во Ан дер Шмике
Селската црква
Селската црква
Грб на Горслебен
Горслебен is located in Германија
Горслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Ан дер Шмике
Основни податоци
Површина 10,81 км2
Надм. височина 130 м
Население 498  (31 декември 2017)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06577
Повик. бр. 0 34 673
Координати 51°16′34″N 11°10′58″E / 51.27611° СГШ; 11.18278° ИГД / 51.27611; 11.18278Координати: 51°16′34″N 11°10′58″E / 51.27611° СГШ; 11.18278° ИГД / 51.27611; 11.18278

Горслебен (германски: Gorsleben) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Ан дер Шмике.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кај Горслебен потокот Лоса се влева во реката Унштрут.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]