Херншвенде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херншвенде
Место во Вајсензе
Црквата во Херншвенде
Црквата во Херншвенде
Херншвенде is located in Германија
Херншвенде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Вајсензе
Место единици 2
Основни податоци
Површина 8,62 км2
Надм. височина 150 м
Население 273  (31 декември 2017)
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99631
Повик. бр. 036374
Портал Херншвенде
Местоположба на место Херншвенде во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°13′0″N 11°0′0″E / 51.21667° СГШ; 11.00000° ИГД / 51.21667; 11.00000Координати: 51°13′0″N 11°0′0″E / 51.21667° СГШ; 11.00000° ИГД / 51.21667; 11.00000

Херншвенде (германски: Herrnschwende) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Херншвенде се наоѓа во Тириншката Котлина, источно од Гројсен на реката Хелбе, како и соседното село Наузис, кој бил составен дел на општината од 1951 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]