Елкслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елкслебен
Грб на Елкслебен
Елкслебен is located in Германија
Елкслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Градоначалник Јирген Клеменс (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,13 км2
Надм. височина 164 м
Население 2.243 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 185 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99189
Повик. бр. 036201
Портал www.elxleben.de
Местоположба на Елкслебен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°2′44″N 10°56′50″E / 51.04556° N; 10.94722° E / 51.04556; 10.94722Координати: 51°2′44″N 10°56′50″E / 51.04556° N; 10.94722° E / 51.04556; 10.94722

Елкслебен (германски: Elxleben) — општина во округот Земерда, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)