Хеншлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хеншлебен
Место во Штраусфурт
Поглед кон Хеншлебен
Поглед кон Хеншлебен
Хеншлебен is located in Германија
Хеншлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Штраусфурт
Основни податоци
Површина 6,99 км2
Надм. височина 149 м
Население 220  (31 декември 2010)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99634
Повик. бр. 036376
Портал www.verwaltungsgemeinschaft-
straussfurt.de/
Координати 51°7′59″N 10°58′0″E / 51.13306° СГШ; 10.96667° ИГД / 51.13306; 10.96667Координати: 51°7′59″N 10°58′0″E / 51.13306° СГШ; 10.96667° ИГД / 51.13306; 10.96667

Хеншлебен (германски: Henschleben) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2019 година претставува дел од општината Штраусфурт.

Географија[уреди | уреди извор]

Хеншлебен се наоѓа во Тириншката Котлина на реката Унштрут.

Општински единици[уреди | уреди извор]

На поранешната општина Хеншлебен припаѓало и местото Фера, кое било припоено кон Хеншлебен на 1 јули 1950 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]