Голмсдорф

Координати: 50°58′22″N 11°40′4″E / 50.97278° СГШ; 11.66778° ИГД / 50.97278; 11.66778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Голмсдорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Голмсдорф во рамките на Германија
Голмсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Месни единици 3
Градоначалник Петер Ганс
Основни податоци
Површина 7,63 км2
Надм. височина 240 м
Население 708 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07751
Повик. бр. 036427
Портал www.dornburg-saale.de
Местоположба на Голмсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°58′22″N 11°40′4″E / 50.97278° СГШ; 11.66778° ИГД / 50.97278; 11.66778

Голмсдорф (германски: Golmsdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Голсмдорф се наоѓа во долината на Глајзе, 2 километри источно од патот Б88 помеѓу Јена и Дорнбург.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Нојенгена на запад, Дорндорф-Штојдниц на север, Таутенбург на североисток, Лебершиц и Јеналебниц на исток, како и безокружниот град Јена на југозапад.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Голмсдорф, Бојтниц и Наура.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]