Бибра (Зале-Холцланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бибра
Грб на Бибра
Бибра (Зале-Холцланд) is located in Германија
Бибра (Зале-Холцланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Роланд Франке
Основни податоци
Површина 4,38 км2
Надм. височина 191 м
Население 264 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Бибра во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°48′15″N 11°32′46″E / 50.80417° N; 11.54611° E / 50.80417; 11.54611Координати: 50°48′15″N 11°32′46″E / 50.80417° N; 11.54611° E / 50.80417; 11.54611

Бибра (германски: Bibra) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)