Зајтенрода

Координати: 50°48′15″N 11°37′5″E / 50.80417° СГШ; 11.61806° ИГД / 50.80417; 11.61806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зајтенрода
Поглед на местото од Лојхтенбург
Поглед на местото од Лојхтенбург
Поглед на местото од Лојхтенбург
Зајтенрода во рамките на Германија
Зајтенрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Вернер Клигер
Основни податоци
Површина 4,02 км2
Надм. височина 325 м
Население 197 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Зајтенрода во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°48′15″N 11°37′5″E / 50.80417° СГШ; 11.61806° ИГД / 50.80417; 11.61806

Зајтенрода (германски: Seitenroda) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Зајтенрода се наоѓа 2 километри источно од Кала и источно од Лојхтенбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]