Гнојс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гнојс
Поглед во Обергнојс
Поглед во Обергнојс
Поглед во Обергнојс
Гнојс во рамките на Германија
Гнојс
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Инес Михалек
Основни податоци
Површина 8,1 км2
Надм. височина 306 м
Население 146 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Гнојс во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°50′0″N 11°41′20″E / 50.83333° СГШ; 11.68889° ИГД / 50.83333; 11.68889Координати: 50°50′0″N 11°41′20″E / 50.83333° СГШ; 11.68889° ИГД / 50.83333; 11.68889

Гнојс (германски: Gneus) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Безокружниот град Јена се наоѓа североисточно од општината.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Обергнојс и Унтергнојс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]