Буха (Зале-Холцланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буха
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Буха
Буха (Зале-Холцланд) во рамките на Германија
Буха (Зале-Холцланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Ханс-Јоахим Лепер
Основни податоци
Површина 21,02 км2
Надм. височина 350 м
Население 1.181 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07751
Повик. бр. 03641
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Буха во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°52′51″N 11°30′41″E / 50.88083° СГШ; 11.51139° ИГД / 50.88083; 11.51139Координати: 50°52′51″N 11°30′41″E / 50.88083° СГШ; 11.51139° ИГД / 50.88083; 11.51139

Буха (германски: Bucha) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Шорба, Пезен, Осмариц, Копанц и Ненсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]