Прејди на содржината

Хајнихен (Тирингија)

Координати: 51°0′0″N 11°37′0″E / 51.00000° СГШ; 11.61667° ИГД / 51.00000; 11.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајнихен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Хајнихен (Тирингија) во рамките на Германија
Хајнихен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Олаф Хајдлер
Основни податоци
Површина 5,32 км2
Надм. височина 327 м
Население 192 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07778
Повик. бр. 036427
Портал http://www.mein-hainichen.de
Местоположба на Хајнихен во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 51°0′0″N 11°37′0″E / 51.00000° СГШ; 11.61667° ИГД / 51.00000; 11.61667

Хајнихен (германски: Hainichen) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хајнихен се наоѓа на северниот раб од шумата Хајн. Од градот Јена е оддалечен околу 14 километри.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Цимерн на исток, Нојенгена на југоисток, Леестен на југозапад, како и градот Бад Зулца на север, кој припаѓа на округот Вајмар.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се дели на местата Хајнихен и Штибриц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]