Цимерн (Тирингија)

Координати: 51°0′24″N 11°37′33″E / 51.00667° СГШ; 11.62583° ИГД / 51.00667; 11.62583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цимерн
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Цимерн (Тирингија) во рамките на Германија
Цимерн (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Марион Клаус
Основни податоци
Површина 5,92 км2
Надм. височина 290 м
Население 186 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07778
Повик. бр. 036427
Местоположба на Цимерн во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 51°0′24″N 11°37′33″E / 51.00667° СГШ; 11.62583° ИГД / 51.00667; 11.62583

Цимерн (германски: Zimmern) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Цимерн се наоѓа на платото Илм-Зале. Низ местото поминува локалниот пат L2303. Градот Јена се наоѓа околу 13 километри од местото, додека градот Вајмар е оддалечен околу 25 километри.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се градот Бад Зулца (округ Вајмар) на север, градот Дорнбург-Камбург на исток, Нојенгена на југ, како и Хајнихен на запад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]