Хартмансдорф (Зале-Холцланд)

Координати: 50°58′N 11°59′E / 50.967° СГШ; 11.983° ИГД / 50.967; 11.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хартмансдорф
Водениот замок во Хартмансдорф
Водениот замок во Хартмансдорф
Водениот замок во Хартмансдорф
Грб на Хартмансдорф
Хартмансдорф (Зале-Холцланд) во рамките на Германија
Хартмансдорф (Зале-Холцланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хајделанд-Елстертал-Шкелен
Градоначалник Армин Баумерт (Heimatverein Hartmannsdorf)
Основни податоци
Површина 1,62 км2
Надм. височина 190 м
Население 653 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 403 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07613
Повик. бр. 036693
Портал www.hartmannsdorf.info
Местоположба на Хартмансдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°58′N 11°59′E / 50.967° СГШ; 11.983° ИГД / 50.967; 11.983

Хартмансдорф (германски: Hartmannsdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Низ местото тече потокот Рауда, кој подоцна се влива во Вајсе Елстер.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Кросен на Елстер, Хајделанд, Рауда и Зилбиц во округот Зале-Холцланд, како и Кашвиц во округот Грајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]