Зулца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зулца
Поглед на местото од далечина
Поглед на местото од далечина
Поглед на местото од далечина
Зулца во рамките на Германија
Зулца
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Алф Далибор
Основни податоци
Површина 3,97 км2
Надм. височина 212 м
Население 276 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07751
Повик. бр. 03641
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Зулца во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°52′2″N 11°37′12″E / 50.86722° СГШ; 11.62000° ИГД / 50.86722; 11.62000Координати: 50°52′2″N 11°37′12″E / 50.86722° СГШ; 11.62000° ИГД / 50.86722; 11.62000

Зулца (германски: Sulza) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Зулца се наоѓа јужно од градот Јена. Местото е опкружено од шуми.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон Зулца припаѓаат местата Рута и Шибелау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]