Требниц (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Требниц
Место во Тојхерн
Поглед кон Требниц
Поглед кон Требниц
Требниц (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Требниц (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Тојхерн
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 182 м
Население 845  (31 декември 2009)
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WSF
Пошт. бр. 06682
Повик. бр. 034443
Портал www.teucherner-land.de
Координати 51°6′N 12°4′E / 51.100° СГШ; 12.067° ИГД / 51.100; 12.067Координати: 51°6′N 12°4′E / 51.100° СГШ; 12.067° ИГД / 51.100; 12.067

Требниц (германски: Trebnitz) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Тојхерн.