Болберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Болберг
Место во Штатрода
Улица низ местото
Улица низ местото
Болберг is located in Германија
Болберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општина Штатрода
Основни податоци
Површина 3,34 км2
Надм. височина 324 м
Население 287  (31 декември 2017)
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.stadtroda.de
Координати 50°52′46″N 11°47′28″E / 50.87944° СГШ; 11.79111° ИГД / 50.87944; 11.79111Координати: 50°52′46″N 11°47′28″E / 50.87944° СГШ; 11.79111° ИГД / 50.87944; 11.79111

Болберг (германски: Bollberg) — село и поранешна општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Штатрода.

Географија[уреди | уреди извор]

Болберг се наоѓа помеѓу Штатрода и Хермсдорфската раскрсница на автопатот А4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]