Камбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камбург
Место во Дорнбург-Камбург
Грб на Камбург
Камбург is located in Германија
Камбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Град Дорнбург-Камбург
Место единици 9
Основни податоци
Површина 13,31 км2
Надм. височина 130 м
Население 2.899  (31 декември 2006)
 - Густина 218 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07774
Повик. бр. 036421
Портал www.stadt-camburg.de
Координати 51°3′14″N 11°42′27″E / 51.05389° СГШ; 11.70750° ИГД / 51.05389; 11.70750Координати: 51°3′14″N 11°42′27″E / 51.05389° СГШ; 11.70750° ИГД / 51.05389; 11.70750

Камбург (германски: Camburg) е град во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Зале, 18 километри североисточно од Јена и 13 километри југозападно од Наумбург. Од 1 декември 2008 е дел од градот Дорнбург-Камбург.