Дмитриј Лосков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дмитриј Лосков
Лични податоци
Полно име Дмитриј Вјачеславович Лосков
Роден на 12 февруари 1974(1974-02-12)(50 г.)
Роден во Курган, СССР
Висина 1.78 m
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 10
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1991–1996 ФК Ростов 117 (25)
1992–1993 ФК Ростов 29 (12)
1997–2007 Локомотив Москва 278 (95)
1997 Локомотив Москва 3 (1)
1998 Локомотив Москва 2 3 (2)
2007–2010 ФК Сатурн 53 (7)
2010– ФК Локомотив Москва 43 (4)
Репрезентација
2000–2006 Русија 25 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 јули 2012

Дмитриј Лосков (руски: Дмитрий Вячеславович Лоськов, роден на 12 февруари 1974 во Курган) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Лосков својата професионална кариера ја започнал во 1991 година како играч на ФК Ростов, и во истиот тим се задржал до 1997 година, кога преминал во ФК Локомотив Москва. Во периодот од 2007 до 2010 настапувал за ФК Сатурн, за да во 2010 повторно се врати во својот поранепен клуб каде е капитен на тимот.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2000 година и одиграл 25 натпревари, постигнувајќи 2 гол.