Василие Поповиќ - Цицо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Василие Поповиќ - Цицо

Василие Поповиќ - Цицо (Скадар, 12 февруари 1914Скопје, 10 декември 1962) — сликар, карикатурист и сценограф, еден од основоположниците на сценографијата во Македонскиот народен театар.

Василие Поповиќ - Цицо е дизајнер на грбот на НР Македонија, врз кој во голема мера се темели и денешниот грб.