Константин фон Нојрат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Константин фон Нојрат
Роден 2 февруари 1873
Вајхинген на Енц, Германија
Починал 14 август 1956
Енцвеихинген, Германија

Константин фон Нојрат (кај Вајхинген, 2 февруари 1873Анцвајхинген, 14 август 1956), бил нацистички министер за надворешни работи од 1932 до 1938 година.[1][2]

Бил дипломат, но и војник. Во Првата светска војна го добил Железниот крст.

Фон Нјрат е роден во Виртемберг, и студирал право во Берлин и Тибинген. Тој не бил импресиониран со фашизмот во Италија. Тој бил министер под Франц фон Папен. Тој се противел на агресивните воени планови на Хитлер. По Втората светска војна тој бил обвинет на најпознатиот дел од Нирнбершкиот процес. Бил осуден по сите точки од обвинението на 15 години затвор, но бил пуштен од затворот во 1953. Починал во 1956 на 83 години.[3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Хитлеров кабинет

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Konstantin, baron von Neurath German official“. Britannica. Посетено на 31. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  2. „Konstantin von Neurath“. The Holocaust Encyclopedia. Посетено на 31. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  3. „Konstantin von Neurath : Nazi Germany“. Spartacus Educational. Посетено на 31. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  4. „Biografie Konstantin Freiherr von Neurath“. LeMO Biografie. Посетено на 31. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)