Ерих Редер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерих Редер
Роден 24 април 1876
Хамбург, Германија
Починал 6 ноември 1960
Кил, Германија

Ерих Јохан Алберт Редер (Хамбург, 24 април 1876 - Кил, 6 ноември 1960) бил нацистички функционер, водач на морнарицата и Голем адмирал.

Неговиот татко бил директор на училиште. Во 1894 година се приклучил на морнарицата. Во 1912 година добива ранг на шеф. Учествувал во Битката кај Догер Банка во 1915 и Битката кај Јитланд во 1916 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]