Карл Гебхарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл Гебхарт
Bundesarchiv Bild 183-S73523, Karl Gebhardt.jpg
Роден23 ноември 1897(1897-11-23)
Починал2 јуни 1948(1948-06-02) (возр. 50)
Ландсберг ам Лек, Германија
НационалностГеранец
ЗанимањеДоктор

Карл Гебхарт (23 ноември 1897 во Хаг – 2 јуни 1948 во Ландсберг ам Лек) — германски медицински доктор; персонален психолог на Хајнрих Химлер; и еден од координаторите и сторител на хируршки експерименти направени врз затворениците на концентрационите логори во Равенсбрук и Аушвиц.