Зимска војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Зимската војна (или Советско-финска војна) е војна која се водела помеѓу Советскиот сојуз (СССР) и Финска, во периодот од 30 ноември 1939 година до 12 март 1940 година, односно три месеци откако започнала Втората светска војна.

Finn ski troops.jpg

Во текот на октомври 1939 година, СССР и поставил ултиматум на Финска во врска со територијалните претензии во реонот кај Ленинград и неколку острови во Финскиот Залив, а како компензација го предложил Карелија. Властите во Финска со тоа не се согласиле. Од една страна, американскиот претседател Франклин Рузвелт се надевал СССР да се повлече од оваа одлука, но Сталин не попуштил. Финска успела да пружи отпор се до март 1940 година, кога во Москва бил потпишан мировен договор со кој Финска морала да и отстапи 10% од својата територија и 20% од своите индустриски капацитети на СССР.

Така, со навлегувањето во Финска на црвената армија, била создадена Финска народна и демократска република, на чие чело бил поставен Ото Кусинен, секретар на Коминтерна. Поради започнувањето на оваа војна, СССР бил исклучен од Друштвото на народите.


Втора светска војна - навигација низ историјата:
Боишта (1939—1942) (1943—1945) Посебни статии Учесници Види уште

Увод:

Главни фронтови:

1939:
• Инвазија на Полска
• Зимска војна
1940:
• Норвешки поход
• Битка за Франција
• Битката кај Динкерк
• Битката за Британија
1941:
• Априлската војна
• Операцијата Барбароса
• Нападот на Перл Харбор
• Московската битка
• Опсадата на Ленинград
1942:
• Сталинградската битка
• Операцијата Факел
• Битката кај Мидвеј
• Првата битка кај Ел Аламејн
• Втората битка кај Ел Аламејн

1943:
• Курската битка
• Италијанскиот поход
• Гвадалканалската кампања
1944:
• Битката за Нормандија
• Операцијата Багратион
• Арденската битка
• Битката во заливот на Лејта
1945:
• Битката за Иво Џима
• Битката за Окинава
• Берлинската битка
• Победата во Европа
• Хирошима и Нагасаки
• Капитулација на Јапонија

Цивилни жртви и злосторства:

Последици:

Судења:

Учесници

Сојузници
• Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз
• Flag of the United States (1912-1959).svg САД
• Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија
• Flag of the Republic of China.svg Кина
• Flag of France.svg Франција
• Flag of Poland.svg Полска
• Flag of SFR Yugoslavia.svg Југославија


Силите на Оската
• Flag of the German Reich (1935–1945).svg Германија
• Naval Ensign of Japan.svg Јапонија
• Flag of Italy (1861-1946).svg ИталијаПовеќе податоци за
Втора светска војна:

Wiktionary-logo-sr.png Втора светска војна
на Вириречник
Wikibooks-logo.svg Втора светска војна
на Викикниги
Wikiquote-logo.svg Втора светска војна
на Викицитати
Wikisource-logo.png Втора светска војна
на Викиизвори
Commons-logo.svg Втора светска војна
во Ризницата
Wikinews-logo.png Втора светска војна
на Викивести