Република Карелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Карелија)
Республика Карелия
Karjalan tazavaldu
Република Карелија
Знамето на Карелија
Знамето на Карелија
Грбот на Карелија
Грбот на Карелија
Знаме Грб
Положба во Русија
Положба во Русија
Држава: Русија
Федерален округ: Северозападен
Површина: 172.400 км2
Население: 716.281 (2006.)
Главен град: Петрозаводск
Густина на население: 4 жит./км2

Карелија (руски: Карелия), и (карелски и фински: Karjala) е автономна република во составот на Руската Федерација. Се наоѓа на севрозападниот дел на Русија. Има површина од 172.400 км2 и 716.281 жител. Русите се мнозинство по бројност на население (76,6%).

Поголемиот дел на републиката е под шума. Постојат 60.000, кои заедно со мочуриштата заземаат површина од 2.000 км2. Езерото Ладога и езерото Онега се и најголеми езера во Европа. Карелија на североисток излегува на Белото Море, а на запад се граничи со Финска. Исклучително е богата со минерали, вклучувајќи дијаманти, ванадиум и молибден.

Историски гледано Карелија најпрво била контролирана од новгородската Република. Од XIII век различни делови контролираат Швеѓаните и станува дел на шведската Карелија, сè докека Русија не го добила договорот од Ништата 1721

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 г., населението на републиката брои 716 281 жител (0,49% Руската Федерација, на 67-мо место). Урбанизацијата на населението е 75,03%, а густината - 4,2 жители на /км2.

Националниот состав на населениетео е следниов:

Поврзано[уреди | уреди извор]