Велики Новгород

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Новгород)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велики Новгород
Местоположба на Велики Новгород во Русија
Местоположба на Велики Новгород во Русија
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 58°32′″N, 31°18′″E

Општи податоци
Име
- други имиња

Велики Новгород
Новгород
руски: Вели́кий Но́вгород
Управа
Земја  Русија
Географија
Население

Велики Новгород (на руски: Вели́кий Но́вгород) — древноруски град[1] во северозападниот дел на Русија, помеѓу Москва и Санкт Петербург, административен центар на Новгородска област. До 1999 година името на градот било Новогород. Населението на градот е 225 100 жители, според пописот на населението од 2022 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Archaeology of Novgorod, by Valentin L. Yanin, in Ancient Cities, Special Issue, (Scientific American), pp. 120–127, c. 1994. Covers, History, Kremlin of Novgorod, Novgorod Museum of History, preservation dynamics of the soils, and the production of Birch bark documents.