Онега (езеро)

Координати: 61°30′N 35°45′E / 61.500° СГШ; 35.750° ИГД / 61.500; 35.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Онега
Поглед на езерото од кејот во Петрозаводск
Координати61°30′N 35°45′E / 61.500° СГШ; 35.750° ИГД / 61.500; 35.750
Главни приливи58 реки (поголеми: Шуја, Суна (река)Суна, Водла, Вјатегра, Андома)
Главни истециСвир
Сливни земјиРусија
Најг. должина245 км
Најг. ширина91,6 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
9,700 км2 км2
Прос. длабочина30 м м
Најг. длабочина127 м м
Зафатнина285 км3 км3
Надм. височина33 м м
Острови1.369 (поголем: Кижи)
Населени местаКондопога, Медвежјегорск, Петрозаводск, Пиндуши, Повенец

Онега (руски: Оне́жское озеро, Онего, фински: Ääninen, Äänisjärvi) е езеро во европскиот дел на Русија. Површината на езерото изнесува 9.894 км2, неговата зафатнина изнесува 280 км3, просечната длабочина е 30 метри, а максималната длабочина е 120 м.[1][2] На езерото има 1.369 острови и нивната вкупна површина изнесув 250 км2. Езерото Онега е второ по големина езеро во Европа (веднаш по езерото Ладога) и е седумнаесетто на светот.[3]

Езерото е поврзано со Белото Море преку Беломорско-балтичкиот канал.

На островот Кижи, кое се наоѓа во северниот дел на езерото, се наоѓаат неколку дрвени цркви кои се дел од Светското наследство на УНЕСКО.

На езерото, доста е застаоено едрењето. Освен тоа езерото има големо економско значење заради развиениот риболов и транспорт.

Водата од езерото Онега се користи за погон на големата хидроелектрана Свистроја.

Реки[уреди | уреди извор]

Во езерото се влеваат 58 реки, а главни се:

Од езерото истекува реката Свир која го поврзува со езерото Ладога, а преку него со езерото Нева, Ленинград и Финскиот Залив.

Градови[уреди | уреди извор]

Петрозаводск е главен град на Републиката Карелија, која се наоѓа на западниот брег на езерото Онега. Карелија го покружува езерото од запад, север и исток, а од јужниот дел езерото припаѓа на Ленинградската област и Волоградската област.

Освен него на езерото се наоѓаат и градовите:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lake Onega, Russia - Onega Lake in Karelia“. www.lakepedia.com. Посетено на 2022-01-31.
  2. „Lake Onega | lake, Russia | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2022-01-31.
  3. Карелия: энциклопедия: в 3 т. / Гл. ред. А. Ф. Титов. — Т. 2: К — П. — Петрозаводск: ПетроПресс, 2009. — С. 324—326. — 464 с. — ISBN 978-5-8430-0125-4 (т. 2)

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]