Андома

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андома
Андома 3.jpg
Svir-Onezhskoe ozero.png
Локација на Андома во езерото Онега - басенот на Свир
Изворно имеруски: Андома
Местоположба
ДржаваРусија
Физички особености
Извор 
 • местоезеро Гроптозеро
УстиеОнега (езеро)
 • координати
61°17′07″ N; 36°23′56″ E / 61.2852° СГШ; 36.3989° ИГД / 61.2852; 36.3989Координати: 61°17′07″ N; 36°23′56″ E / 61.2852° СГШ; 36.3989° ИГД / 61.2852; 36.3989
 • надморска височина
33м
Должина156 км
Големина на сливот2,570 км2
Особености на сливот
ТечениеОнега (езеро)

Андома (руски: Андома) е река во Витегорскиот регион во Вологодската област во Русија. Истекува од езерото Гроптозеро и е притока на езерото Онега. Таа е дола 156 километри, а површината на нејзиниот слив е 2,570 км2. Главната притока на Андома е Самина (десно).

Опис[уреди | уреди извор]

Речниот слив на Андома зафаќа голем дел од северниот дел на Витегорската област. Реката тече низ ридовите Андома, а сливот содржи многу езера од глацијално потекло. Најголемото езеро во сливот на Андома е езерото Ајнозеро .

Изворот на Андома е во системот на езера во северниот дел на областа Витегорски. Реката тече во општа насока на југ, се врти кон запад и на крајот северозападна. Долниот тек на Андома е населен. Во селото Сорокопоље, Андома ја прифаќа Самина од десно, а низводно од ова место формира делта додека се влева во езерото Онега.

Кратка патека на автопатот што ги поврзува Вологда и Медвежјегорск преку Витегра и Пудож поминува покрај Андома, преминувајќи преку мост во селото Сорокопоље.

Помеѓу 1927 и 1957 година, Андомски регион со центар во селото на Андомски Погост постоел, најпрво во Ленинградска област, од 1937 година наваму, во Вологсдоската област.[1] Во 1957 година, регионот е укината и споен во Витегорската област. И село, сместено низводно од Сорокопоље, и областа биле именувани по Андома.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Андомский район (авг. 1927 – сент. 1937). Система классификаторов исполнительных органов государственной власти Санкт-Петербурга. Посетено на 16 November 2011.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]