Свир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свир
Местоположба
ДржаваРусија
Физички особености
Извор 
 • местоОнега (езеро)
 • надм. вис.32 м
УстиеЛадога (езеро)
 • координати
60°30′33″N 32°47′55″E / 60.50917° СГШ; 32.79861° ИГД / 60.50917; 32.79861Координати: 60°30′33″N 32°47′55″E / 60.50917° СГШ; 32.79861° ИГД / 60.50917; 32.79861
Должина224 км
Големина на сливот84,400 км2
Проток 
 • просечен790 м3/с
Особености на сливот
ТечениеЛадога (езеро)
Сливното подрачје на реката Свир и нејзините главни притоки

Свир (руски: Свирь, вепски: Süvär', карелски/финскиот: Syväri) е река во Подпорожскиот, Лодејнополскиот и Волховскиот регион на североисток од Ленинградска област, Русија.

Опис[уреди | уреди извор]

Тече западно од езерото Онега до езерото Ладога, со што се поврзуваат двете најголеми езера во Европа. Таа е најголемата река која се влева во езерото Ладога. Должината на Свир е 224 километри, додека површината на нејзината слив е 84,400 км2. Градовите Подпорожје и Лодееное Поле, како и населбите од урбан тип Вознесение, Николски, Важини и Свирстрој се наоѓаат на бреговите на Свир.

Откако Петар Велики го поврза Свир со Нева од каналот Ладога во 18 век, реката беше дел од Водоводот Мариински, во моментов воден пат Волга-Балтик. Каналот Онега е бајпас на езерото Онега од југ, што го поврзува Свир со Витегра. Свир многу се користи за навигација, и со товарен сообраќај и со крстаречки бродови. Постојат две брани со хидроелектрични централи на реката. Хидроелектричната станица Долен Свир, во Свирстрој, се наоѓа на 81 километар од устата на реката, додека хидроелектричната станица Горниот Свир, сместена во Подпорожје, е на 128 километри далеку.[1] Над хидроелектричната станица Горниот Свир, Свир е изграден како резервоар Ивински Разлив.

Бидејќи Свир излегува од езерото Онега, неговиот слив зафаќа огромна површина, опфаќајќи се јужно од Република Карелија, северно и источно од Ленинградска област, северозападно од Вологодската област, а исто така вклучува и помали региони во Архангелска област (сливот на Илекса). Главните притоки на Свир се Важинка (десно), Ојат (лево) и Паша (лево).[2] Главните реки во сливот на Свир се Суна (најдолгата во сливот на Свир), Шуја, Водла и Витегра. Басенот на Свир исто така вклучува огромна количина слатководни езера, од кои најголеми, зад езерото Онега, се езерото Водлозеро, езерото Сиамозеро, езерото Гимолское, езерото Лижмозеро и езерото Шотозеро. Градот Петрозаводск и градовите Суојаври, Кондопога, Медвежегорск, Пудож, Вјтегра, Подпорожје и Лодејноје Поле, како и голем број на урбанистички-тип населби, кои се наоѓаат во рамките на сливното подрачје на Свир.

Реката тече покрај манастирот Александар-Свирски, во кој се наоѓаше Свирлаг (еден од најславните гулаги). Областа околу реката доживеа тешки борби за време на продолжената војна 1941–1944 година.

Десниот брег на долниот дел од Свир е окупиран од природниот резерват Нижесвирски, основан во 1980 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dr. Sergey Titov; Dr. Dmitry Sendek; Dr. Igor Schurov (2008). „Land-locked Salmon in the Ladoga and Onego basins“ (PDF). St. Petersburg, Russia: Baltic Fund for Nature. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-05-02. Посетено на 16 December 2010.
  2. Река Свирь (руски). State Water Register of Russia. Посетено на 1 December 2012.